Pozvánka na výstavu obrazů do Galerie na schodech v Č. Budějovicích

Nezisková organizace FOKUS Č. Budějovice srdečně zve širokou veřejnost na výstavu obrazů, jejichž autory jsou lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Lidé mohou přijít shlédnout obrazy Lenky Pekárkové, Romany Zelené a Radovana Friedeho od pondělí 14. ledna do konce února 2019 do Riegrovy 51 v Č. Budějovicích (budova bývalého Otavanu), vstup volný.

„Mé malování je obrazem mého bipolárního světa. Má nemoc je mi inspirací a mé sny předlohou,“ popisuje svou tvorbu Radovan Friede. Lidé měli možnost vidět jeho díla už v minulosti, např. v říjnu 2017 na Piaristickém náměstí v Budějovicích. Na současné výstavě ukazuje osm jeho nových obrazů.

Lenka Pekárková je jihočeská autorka. Poprvé se veřejnosti představila na podzim loňského roku v českobudějovickém klubu Horká vana svými obrazy a poezií: „Kdo jsem, že mohu plakat? Kdo jsem, že mohu skákat? Jsem snad pták na nebesích, Či jen zvíře ve svých obsesích?“ V Riegrově 51 mohou lidé nahlédnout do vnitřního světa Lenky Pekárkové skrze její obrazy.

Poslední z trojice vystavovatelů je Romana Zelená. „Z počátku jsem kreslila podle obrázků Josefa Lady, pak přišly na řadu portréty, koně, stavby, sochy, anatomie lidského těla a zvířat. V budoucnu bych se chtěla věnovat malbě,“ uvádí ve svém medailonku k výstavě. Ačkoliv začala kreslit už v 7letech, současná výstava je pro ni premiérou.

Lidé, kteří mají zkušenost s duševní nemocí, chtějí kvalitně žít, pracovat, studovat, mít přátele a rodinu, tak, jako každý z nás. V naplnění potřeb jim často brání vyšší psychická zranitelnost, vysoké nároky, stresující prostředí a v neposlední řadě i zakořeněné předsudky veřejnosti. „Smyslem práce FOKUSU je posilovat osobní dovednosti, znalosti a schopnosti našich klientů, dodávat jim odvahu, naději a poskytovat praktickou podporu ve snaze žít běžný život,“ vysvětluje Zdeňka Kuviková, ředitelka FOKUSu České Budějovice, důvody, které vedly mj. i uspořádání výstavy v Galerii na schodech.

Text: vm

Romana zelená instaluje fotokopie svých obrazů