Jihočeši mohou mluvit do reformy psychiatrické péče

Autor: Věrka

 „Ať to není o nás bez nás,“ byl podtitulek besedy o reformě psychiatrické péče, kterou realizuje Ministerstvo zdravotnictví. Beseda se konala 11. září 2018 v Českých Budějovicích, diskutujícími byli lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Hlavním tématem bylo pozvání ke spolupráci na tvorbě nového systému péče formou předávání podnětů z Budějovic na výkonný výbor, který reformu připravuje.

„Mám neustále strach, že se posudkový lékař rozhodne snížit mi stupeň invalidity, protože bude ignorovat dokumentaci,“ popsal jeden z diskutujících. Způsob posuzování stupně invalidity byl jedním z témat, u kterého se většina besedujících shodla na tom, že jej chápou jako nedůstojný. „Ponížení je těžké, to prožil snad každý,“ uvedl k tomu vysokoškolsky vzdělaný muž s vlastní zkušeností s vážným duševním onemocněním.

„Reformu psychiatrie dlouhodobě podporujeme. Je v první řadě změnou v našich hlavách, v naší práci. A konečně i změnou systému,“ vyjádřila k tématu Zdeňka Kuviková, ředitelka neziskové organizace FOKUS České Budějovice.

zleva: Dana Chrtková, Lenka Hladíková a Eva Brožová při besedě o reformě psychiatrie. Foto: archiv FOKUSu České Budějovice

Psychiatrická péče doma místo v léčebně 

Hlavním cílem reformy je přechod od pobytů v psychiatrických léčebnách k péči v domácím prostředí. Přispívá to k rychlejšímu zotavení lidí s duševním onemocněním.

„Reforma psychiatrie je o tom, že klient bude mít kolem sebe tým odborníků Centra duševního zdraví, se kterými spolupracuje na dobrovolné bázi. Případného zhoršení jeho zdravotního stavu si proto včas všimne někdo z týmu, ve kterém bude psychiatr, psycholog, zdravotní sestry, sociální pracovníci a další. Ti budou člověka s vážným duševním onemocněním pravidelně navštěvovat doma,“ popsala Eva Brožová, regionální konzultantka projektu Deinstitucionalizace pro Jihočeský kraj.

Dana Chrtková: „Máme právo mluvit do toho, jak systém bude vypadat.“

Dana Chrtková je členkou výkonného výboru reformy psychiatrické péče. V Budějovicích při diskusním setkání podporovala vznik regionální skupiny uživatelů. Z této skupiny by měly vycházet návrhy na změny v systému péče o lidi s duševním onemocněním. Podněty bude předávat na výkonný výbor. „Potřebujeme podklady zespoda, z oblastí, od Vás, abychom mohli dělat dobrá rozhodnutí. Potřebujeme se o něco opřít,“ apelovala Dana Chrtková na přítomné. O vznik takovéto skupiny projevilo zájem hned několik účastníků besedy.

Reforma o nás a s námi

Budějovická skupina je otevřená i dalším lidem, kteří mají potíže v oblasti duševního zdraví. Chcete-li využít možnosti aktivně se zapojit do procesu reformy, připojte se. Stačí se ozvat Evě Brožové, která má na starosti přípravu setkání v Budějovicích. Kontakt je: eva.brozova(zavináč)mzcr.cz.

Text: Věrka Mich.